Batı Bengal (Hindistan) Maldaha'da doğan Profesör Up Kumar Saha, okul çalışmalarının çoğunu Midnapore, Vidyasagar Vidyapith'de (ayrıca Batı Bengal'de) gerçekleştirdi.

Batı Bengal (Hindistan) Maldaha'da doğan Profesör Up Kumar Saha, okul çalışmalarının çoğunu Midnapore, Vidyasagar Vidyapith'de (ayrıca Batı Bengal'de) gerçekleştirdi. 1983 yılında Durgapur'daki BE Koleji'nde (bugün NIT) BE (Makine), ardından 1985'te Kahargpur'da IIT yüksek lisans derecesini tamamladı. 1991'de Kanada McGill Üniversitesi'nden doktora derecesini aldı ve hemen kayıt oldu. ardından Japonya'daki Toshiba Corporation'ın araştırma ve geliştirme merkezine. 1995 yılında konuk öğretmen olarak ITT Ma-dras'a döndü ve daha sonra ITT Delhi'de yardımcı doçentliğe katıldı. Profesör Saha, Humboldt bursunun sahibidir ve 1999-2000 yılları arasında Almanya'nın Stuttgart Üniversitesi'nde dokuz ay geçirmiştir. Ayrıca yurtdışında çeşitli üniversitelerde misafir profesörlük yapmıştır: Kanada'da McGill Üniversitesi, Avustralya'da Monash Üniversitesi ve İtalya'da Verona Üniversitesi. 1997 yılında SAE-IIT Delhi bölümü ve Temmuz 2001'de IIT Delhi Mekatronik Laboratuvarı. Araştırma, danışmanlık ve eğitim faaliyetleri Asahi Hindistan, Sona Direksiyon, Minda-Huf gibi birçok özel şirketi içerir , SAMTEL, Renk Rubes; BHEL, CEPC gibi kamu sektörünün yanı sıra; DST, MIT, CWDB gibi devlet kurumlarına ek olarak; Tüm bu şirketler, sektörün Profesör Saha'nın taahhüdüne olan bağlılığının açık bir göstergesidir. Onun lehine saygın ve kongre anıları olan dergilerde 125'ten fazla araştırma yayını vardır

En son ilgi alanlarından ikisi şunlardır.Rbotik yarışmalarına katılarak mühendislik eğitimi kavramını popülerleştirmektir. Örneğin, 2003 yılından beri IIT Delhi öğrenci takımlarını katılımına yönlendirdi.Doordarshan-Robocon yarışmalarında öğrenci takımına çok yardımcı olmuştur. Onun liderliğindeki ekip 2015 yılında şampiyon oldu ve Hindistan'ın Hanoi kentinde düzenlenen uluslararası yarışmada Hindistan'ı temsil etti. Profesör Saha bu konsepti güçlendirmek için bazı konferanslar düzenledi.
 bu konferanslar Aralık 2006 ile Aralık 2007 arasında IIT Madras'ta kaldığı süre boyunca olmuştur. Farklı üniversite ve enstitülerde sekiz konferans vermiştir.Hindistan'ın kırsal endüstrilerinin karşılaştığı mühendislik problemlerini, örneğin marangoz endüstrisini popülerleştirmek için, Profesör Saha, HTE ve diğer mühendislik okullarının öğrencileri arasında kırsal teknik problemleri formüle etti. Yazılım veya teorik olarak modern araçlar kullanarak bunları çözmek için araştırma problemleri olarak geliştirmiştir. Bu kavram, ulusal ve uluslararası dergilerde çeşitli yayınların yanı sıra, 2009 yılında ünlü bir uluslararası yayıncı tarafından özel bir kitap olarak yayınlanması beklenen bir doktora tezine yol açmıştır.