Robotlar zaten dünyamızda her yerde, iş alanında ve endüstride kullanılıyor. Endüstriyel robotların satışları rekor seviyelere yükseldi ve çim biçme ve halıyı vakumlama gibi ev işleri için büyük, kullanılmamış potansiyele sahiplerdir

Robotlar zaten dünyamızda her yerde, iş alanında ve endüstride kullanılıyor. Endüstriyel robotların satışları rekor seviyelere yükseldi ve çim biçme ve halıyı vakumlama gibi ev işleri için büyük, kullanılmamış potansiyele sahiplerdir. Geçen yıl 3.000 sualtı robotu, 2.300 yıkım robotu ve 1.600 cerrahi robot operasyondaydı. Vakum temizleme ve çim biçme için yerli robotlar için 12.500'den büyük bir artış bekleniyor.

2004'ün sonuna kadar 2000 ila yaklaşık 500.000 arası fiyatlarda robotlar satılmıştır.. IBot’un Roomba zemin temizleme robotu artık mevcut 200,00 doların altındadır.Teknolojik gelişmeler ilerledikçe bu fiyatlarda çok düşecektir.

Son şarbon korkularından sonra, robotlar posta sıralama uygulamalarında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Gerçekten de, ABD posta servisini mekanize etmek için büyük bir potansiyel var. Geçen yıl parselleri ayırmak için yaklaşık 1000 robot kuruldu ve ABD posta servisi sıralama için 80.000'e kadar robot kullanma potansiyeline sahip olduğunu tahmin etti.

Bugün çevremizdeki “robotlara” bakarsak; otomatik gaz pompaları, banka ATM'leri, kendi kendine hizmet ödeme şeritleri, zaten birçok servis işinin yerini alan makinelerdir.

Birkaç on yıl daha ileride robot dünyasının çok daha gelişeceğini değerlendirmekteyiz. Görüntü işleme, mikroişlemci hızı ve insan simülasyonundaki ilerlemelerin en sıkıcı, düşük zeka gerektiren, düşük ücretli işlerin otomasyonuna nasıl yol açabileceğini öngörmek için büyük bir inanç atılımı gerektirmemektedir.

HowStuffWorks.com'un kurucusu Marshall Brain gelecekte robotik hakkında okumaya değer birkaç ilginç makale yazdı. Önümüzdeki 40 yıl boyunca robotların çoğu insan işini yerinden oynatmasının oldukça makul olduğunu düşünüyor. Beyin projeksiyonlarına göre, "Robotik Ulus" makalesinde, 2030 yılına kadar insansı robotlar yaygın olarak bulunacaktır. Fast food servisi, ev temizliği ve perakende satış gibi iş için şu anda insanların doldurduğu işleri değiştireceklerdir. Bu kayıp işleri telafi etmek için yollar bulunmadıkça, Brain 2055 yılına kadar Amerikalıların% 50'sinden fazlasının işsiz kalabileceğini tahmin ediyor