Son yıllarda bilgisayarların mantar gücü, işlevselliği ve her yerde bulunması nasıl bu kadar olanaklı hale gelmiştir? Nasıl bu kadar ilerleme olmuştur?

Son yıllarda bilgisayarların mantar gücü, işlevselliği ve her yerde bulunması nasıl bu kadar olanaklı hale gelmiştir? Nasıl bu kadar ilerleme olmuştur?

İnternet, teknolojinin ilerleme ve kullanışlılık oranıyla ilgili erken tahminleri geride bıraktı. Alarm ve uyarı uzmanları şimdi güçlü bilgisayar çipleri ile doymuş bir dünya öngörüyor, bu da giderek daha fazla kendilerini gadget'lar, konutlar, giyim ve hatta vücudumuza aşılayacaktır.Endüstriyel robotların diğer ürünlerin yanı sıra otomobil üretimindede robotikler kullanılmaktadır. Ancak bu tür bir otomasyon, birçok bilim insanının ve mühendisin umduğu çok yönlü, mobil, özerk yaratımlardan çok uzaktır. Bu tür robotların peşinde, araştırmacı dalgaları cesaretini yitirdi ve birçok yeni şirket işten çıktı.
Ulaşılamaz olan mekanik “beden” değildir.Mafsallı kollar ve diğer hareketli endüstriyel robotların kanıtladığı gibi, manuel çalışma için yeterli mekanizmalar zaten mevcuttur. Aksine bilgisayar-bas hala gerekli olan karmaşıklık düzeyinin çok altında olan yapay beyin
insan benzeri bir robot inşa eilmelidir. Bununla birlikte, onlarca yıllık kullanışlı, genel amaçlı bir otonom robot hayalinin çok uzak olmayan bir gelecekte gerçekleşeceğine inanıyorum. 2010 yılına kadar mobil robotları insanlar kadar büyük ama birçok açıdan bir kertenkeleninkine benzer bilişsel yetenekleri ile göreceğiz. Makineler, vakumlama, toz alma, paketlerin teslim edilmesi ve gazın çıkarılması gibi basit işleri yapabilir.
2040'a kadar, robotun orijinal hedefine ve tematik bir bilim dayanağına ulaşacağımıza inanıyorum. Serbestçe hareket eden bir makine bir insanın entelektüel yetenekleri ile kendini zamanla çok daha geliştirecektir.

Robotik Gelecekte İyimserlik Nedeni

Robotlar söz konusu olduğunda, gerçeklik hala bilimkurgudan uzaktır. Ancak, robotların son on yılda vaatlerini yerine getirmemiş olmaları, er ya da geç gelmeyecekleri anlamına gelmez. Gerçekten de, birkaç ileri teknolojinin birleşmesi, robotik çağını daha da yaklaştırıyor.