Yeni robot yapılandırmaları hakkında örnekler verecek olursak

Yeni robot yapılandırmaları hakkında örnekler verecek olursak; Moore yasasının teknoloji ve ekonomik sonuçları bilgi işlem gücünü ve fiyatını değiştirmeye devam ettikçe, daha fazla yenilik, daha uygun maliyetli robot konfigürasyonları, daha fazla geleneksel “aptal” ın ötesindeki uygulamalar oluşmaktadır.

Endüstriyel robotlardaki en büyük değişiklik, çok çeşitli yapı ve mekanizmalara dönüşecek olmalarıdır. Çoğu durumda, yeni otomasyon sistemlerine dönüşen yapılandırmalar
hemen robot olarak tanınabilir. Örneğin, yarı iletken üretimini otomatikleştiren robotlar, otomotiv fabrikalarında kullanılanlardan oldukça farklı görünüyor.

Bu programlanabilir takımlama türlerinin, bugün dünyada var olan tüm geleneksel robotlardan daha fazla olduğu günü göreceğiz. Denizde muazzam bir değişim yaşanıyor; potansiyel önemli çünkü yakında robotlar sadece daha düşük maliyet etkinliği sunmakla kalmayıp, daha önce hiç mümkün olmayan avantajlar ve operasyonlar da sunacaklar.

Öngörülen Vizyon

Robot araştırmacılarının insan görünümünü ve zekasını taklit etme isteklerine rağmen, bu henüz olmadı. Çoğu robot hala göremiyor.Çok yönlü ve hızlı nesne tanıma hala mümkün değildir. Ve iki ayaklı, dik yürüyen robotlar gibi çok az örnek var. Honda’nın P3'ü, çoğunlukla araştırma veya örnek gösteriler için kullanılıyor.

Görece az sayıda endüstriyel robot, makine görme sistemlerine entegre edilmiştir.Bu yüzden robot görme yerine makine görme olarak adlandırılır. Erken makine vizyonu benimseyenlere çok yüksek fiyatlar çıkmıştır.Çünkü bu tür sistemleri “ayarlamak” için gerekli teknik uzmanlık çok zordur. Örneğin, 1980'lerin ortalarında, Cincinnati Milacron'un esnek bir üretim sistemi 900.000 dolarlık bir vizyon rehberlik sistemi içeriyordu. 1998 yılına kadar ortalama fiyatlar 40.000 dolara düşmüş ve fiyatlar düşmeye devam etmiştir.

Bugün, basit desen eşleştirme vizyon sensörleri Cognex, Omron ve diğerlerinden 2.000 doların altında satın alınabilir. Fiyat indirimleri günümüzün azalan bilgi işlem maliyetlerini ve denetim gibi belirli işler için görüş sistemlerinin odaklanmış gelişimini yansıtır.